Smakprov.se | På bokens sida

Kvinnlighet och erotik

av Anne Charlotte Leffler, utgiven av: Rosenlarv förlag

Handling

Den intellektuella Alies första kärlek lämnar henne för en söt nickedocka, och hon inrättar sig i stället i ett kamratskap där det finns plats för hennes intellektualitet och filosofiska läggning. Men under en resa förälskar sig Alie. Hon faller, från början kontrollerat men sedan allt mer handlöst.



"Stark sensualism i förening med en viss brist på smak", sades det om Anne Charlotte Lefflers Kvinnlighet och erotik när den kom. Rosenlarv förlag tycker att det är dags att läsa den igen.




Kvinnlighet och erotik gavs ut första gången 1889?1890. Nu finns hela verket i tryck för första gången sedan dess, tillsammans med Lefflers efterskrift och ett nyskrivet efterord av litteraturvetaren Claudia Lindén.

Kommentarer