Smakprov.se | På bokens sida

Romarriket

av Kim M. Kimselius, utgiven av: Roslagstext

Handling

Genom en historisk brosch förflyttas Theo och Ramona i tiden till år 61 i Britannien och hamnar i drottning Boudicas by. Snart anländer romarna och ödelägger byn. Därefter beger sig romarna mot druidernas ö Anglesey för att utplåna druiderna.


Kelternas drottning Boudica är rasande, samlar kelterna och ger order om strid. Theo har oturen att få en druidkristall, vilket ställer till det rejält för honom. Theo och Ramona kämpar för sina liv. De försöker resa tillbaka till sin egen tid, utan att lyckas, istället möter de kejsar Hadrianus. Den här gången blir tisdresan till Britannien en mardrömsupplevelse som aldrig verkar ta slut.



Drottning Boudica hyllas som en hjälte i England och finns som staty på många platser. Men i Sverige är det inte många som vet vilken betydelsefull roll hon hade under romartiden.

Kommentarer