Recensioner, smakprov och diskussioner - på bokens sida - Smakprov.se

Smakprov v2.0 - Beta
Hood : berättelsen om hur Robin Locksley blev Robin Hood

Dela med dig & tipsa andra

Dela


Köp boken på

Hood : berättelsen om hur Robin Locksley blev Robin Hood

av Mats Wahl, utgiven av Opal


Det här är historien om hur Robin Locksley blev Robin Hood. Den utspelar sig i slutet av 1100-talet då Rickard Lejonhjärta var kung av England. Han satt i Österrikisk fångenskap i två år och då höll hans bror England i sitt grepp.
Det är svåra tider i England och när sheriffens män börjar beskatta gårdarna på deras levebröd går männen i stugorna ihop för att få tillbaka det de har blivit berövade och för att kunna överleva. Trots att Robin är yngst av dem alla utses han till ledare eftersom han är duktig med pilbågen gång på gång lyckas överlista sheriffen.
Mångfaldigt prisbelönte Mats Wahl leder oss rätt in i medeltiden och ger en ny skildring av Robin, Lille John, Broder Tuck och de andra.
Författare:  Mats Wahl
Kategori:  Barn & Ungdomsböcker
Förlag:  Opal
Typ:  Inbunden, Bok
Utgivningsår:  2009
Språk:  Svenska
Sidor:  268
Vikt:  476g
Mått:  145x216x24mm
ISBN:  9789172993532
  - Inga recensioner funna
Kommentarer

Smakprov Media AB

Smakprov Media är ett litet modernt mediabolag med fokus på digital marknadsföring av böcker!

Ger du ut eller säljer böcker bör smakprov vara en del av din mediamix. Ett digitalt smakprov kostar dig inget men du vinner massor i både försäljning och kännedom!

Smakprov Media AB har org nr 556785-9839, och nås på info@smakprov.se.

Läs ett Smakprov - och köp sen!

Läs! Vi älskar det! Och en viktig del av valet av nästa bok är att hitta just rätt.

I går gick du ner till bokhandlaren, bläddrade, klämde och kände. I dag vill du göra samma sak på nätet. Då behövs Smakprov!

Vi har nu gjort tusentals härliga smakprov! Du hittar dem här, på boksiterna och hos förlagen. Förhoppningsvis över hela nätet snart!

Smakprov.se - på bokens sida!