Hem / Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser / Cirkusdeckarna och dynamitmysteriet
Bokförlaget Semic Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Cirkusdeckarna och dynamitmysteriet

av Dan Höjer

Om boken

De två största stjärnorna på Cirkus Pommery är de unga tvillingarna Kaspar och Katinka. Publiken häpnar när de visar sina fantastiska konster. Men Kaspar och Katinka gillar också mysterier.

Och när en vinstlott värd flera miljoner stjäls i Marstrand, så tar tvillingarna upp jakten på bovarna. Det blir ett dramatiskt äventyr där de unga deckarna jagar skurkar i Marstrands fästning, är med om en dynamitexplosion och blir instängda i fängelsehålan!

Gillar du spänning, fartfyllda äventyr, många skratt, oväntade vändningar och ett helt galet persongalleri? Då kommer du garanterat att gilla Dan Höjers och Stina Lövkvists succéserie om Cirkusdeckarna!

Läs också de övriga tolv böckerna: Spökmysteriet, Schlagermysteriet, Tivolimysteriet, Medeltidsmysteriet, Fjällmysteriet, Kanalmysteriet, Ismysteriet, Äppelmysteriet, Skidmysteriet, Monstermysteriet, Juvelmysteriet, Månstensmysteriet och Tomtemysteriet.

Bokfakta

Författare
Dan Höjer
Förlag
Bokförlaget Semic
ISBN
9789155262624
Språk
Svenska

Kategorier

Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Medverkande

Formgivare
Monica Sundberg
Illustrator
Stina Lövkvist

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy