Cirkusdeckarna och dynamitmysteriet
av Dan Höjer
Om boken
De två största stjärnorna på Cirkus Pommery är de unga tvillingarna Kaspar och Katinka. Publiken häpnar när de visar sina fantastiska konster. Men Kaspar och Katinka gillar också mysterier.
Och när en vinstlott värd flera miljoner stjäls i Marstrand, så tar tvillingarna upp jakten på bovarna. Det blir ett dramatiskt äventyr där de unga deckarna jagar skurkar i Marstrands fästning, är med om en dynamitexplosion och blir instängda i fängelsehålan!
Gillar du spänning, fartfyllda äventyr, många skratt, oväntade vändningar och ett helt galet persongalleri? Då kommer du garanterat att gilla Dan Höjers och Stina Lövkvists succéserie om Cirkusdeckarna!
Läs också de övriga tolv böckerna: Spökmysteriet, Schlagermysteriet, Tivolimysteriet, Medeltidsmysteriet, Fjällmysteriet, Kanalmysteriet, Ismysteriet, Äppelmysteriet, Skidmysteriet, Monstermysteriet, Juvelmysteriet, Månstensmysteriet och Tomtemysteriet.
Bokfakta
- Författare
- Dan Höjer
- Förlag
- Bokförlaget Semic
- ISBN
- 9789155262624
- Språk
- Svenska
Kategorier
Medverkande
- Formgivare
- Monica Sundberg
- Illustrator
- Stina Lövkvist
Liknande titlar
Fler böcker att bläddra vidare i
Katalogvy