Hem / Läromedel / Exploro SO åk 6, lärarhandledning
Gleerups Utbildning AB Läromedel

Exploro SO åk 6, lärarhandledning

av Ewa-Lotta Benndoff & Susanna Sjöstrand

Om boken

Exploro SO årskurs 6 är ett heltäckande årskursläromedel i SO där tryckt och digitalt material går hand i hand. Materialet har en tydlig och sammanhängande struktur som täcker det centrala innehållet i SO-ämnena. Materialet erbjuder eleverna ett inspirerande lärande med betoning på språkutveckling och lässtrategier för att lyckas i SO-ämnena.

Exploro SO årskurs 6 lärarhandledning är en tryckt lärarhandledning som stöttar undervisningen av texterna i Exploro grundbok, uppgifterna i Exploro arbetsbok samt utvalt innehåll på exploro.se. Kärnan i lärarhandledningen är språkutveckling. Här finns stödstrukturer, som hjälper dina elever att bearbeta ord och begrepp i syfte att förstå texterna i grundboken. I lärarhandledningen finns även tips på lässtrategier, samtalsfrågor, kreativa aktiviteter kopplade till olika ämnesområden, förslag på hur du kan använda innehållet på exploro.se för att variera undervisningen samt ett stort utbud av kopieringsunderlag.

Exploro SO årskurs 6

- Är ett årskursläromedel som ger eleverna språkligt stöd och smarta lässtrategier för att lyckas i SO-ämnena.
- Bjuder in till ett varierat och reflekterande lärande genom inspirerande och utmanande texter, uppgifter och aktiviteter.
- Har en tydlig struktur som skapar igenkänning, både tryckt och digitalt.

Bokfakta

Förlag
Gleerups Utbildning AB
ISBN
9789151117829
Språk
Svenska
Utgåva
1

Kategorier

Läromedel

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy