Hem / Skönlitteratur: allmänt / Tre män i en båt
Modernista Skönlitteratur: allmänt

Tre män i en båt

av Jerome K. Jerome

Om boken

Vad som skulle bli en vanlig reseguide blev en av världens roligaste romaner. Jerome K. Jeromes Tre män i en båt utspelar sig under två veckor längs med floden Themsen, från Kingston upon Thames i London, till Oxford och tillbaka. Berättelserna om de viktiga historiska platserna förlöses i en hejdlös komik, när J. och hans vänner, George och Carl, och J:s (påhittade) hund, Montmorency, ger sig ut på båtsemester.
Tre män i en båt är en av världslitteraturens mest klassiska komiska romaner, här i svensk översättning av Birgitta Hammar.

JEROME K. JEROME [1859-1927] var en engelsk romanförfattare och essäist som skrev in sig i litteraturhistorien med Tre män i en båt [Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog), 1889], romanen om en dråplig båtsemester längs med Themsen.

Bokfakta

Författare
Jerome K. Jerome
Förlag
Modernista
ISBN
9789177016359
Språk
Svenska
Utgåva
1

Kategorier

Skönlitteratur: allmänt

Medverkande

Formgivare
Lars Sundh
Översättare
Birgitta Hammar

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy