Hem / Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser / Vara ihop
Bonnier Carlsen Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Vara ihop

av Marie Oskarsson

Om boken

Det drar ihop sig till sommarlov för Jack och kompisarna. Marie Oskarsson och Helena Bergendahl beskriver varmt och tonsäkert den första pirrande kärleken.

Äntligen är Jack och Emilia tillsammans. Emilia som tidigare bara velat vara vänner frågade plötsligt chans på Jack efter vårkonserten! Jack sa ju förstås ja på en gång. 
Men nu när man är ihop, vad gör man då? Är det någon skillnad mot när man är kompisar? Jacks kompis Edvin är visst värsta kärleksexperten och kommer med råd. Men varför blir inte Emilia riktigt glad när Jack försöker visa henne hur mycket han tycker om henne? Vara ihop är den avslutande delen i serien som handlar om fyra kompisar på lågstadiet. Precis som de övriga böckerna i serien, Fråga chans, Vara vänner, Kärleksakuten och Fråga chans – igen är det här en berättelse om kärlek och vänskap.

Bokfakta

Författare
Marie Oskarsson
Förlag
Bonnier Carlsen
ISBN
9789179779016
Språk
Svenska

Kategorier

Barn och ungdom: skönlitteratur och sanna berättelser

Medverkande

Illustrator
Helena Bergendahl

Liknande titlar

Fler böcker att bläddra vidare i

Katalogvy