
Jordflöde och himlatänkande
Jordflöde och himlatänkande
Är läsaren jägare, eller har en förståelse för dess natur så är det en fördel då den är skriven av en passionerad jägare.
Det är en självutlämnande bok om författaren som i hembygden blev allmänt kallad, Björn i Backgårn. Ni följer honom från barndomen i en inskränkt bondby i södra Västergötland tills han vid 55-års ålder sätter sig ned och tecknar en levnadshistoria. Det udda med Björn är hans passionerade jaktintresse från 8-års ålder som sedan kom att prägla hans liv. Detta starka intresse får honom att möta personer ur skilda samhällsklasser.
Boken är skriven av en tvärvigg som valde att gå sin egen väg. Detta för att han var därtill nödd och tvungen. Dock är folk rädda för det man inte förstår och hatar det man inte rår på. Arv och miljö kom på gott och ont forma den person som kommit att bli kallad skogvaktaren på Dagsnäs.
Denna bok är en blek kopia av det original som ligger inlåst på Dagsnäs slott vid Hornborgasjön. Om det skulle hända författaren något som är ett misstänkt brott är ägarfamiljen där beordrad att lämna materialet till polis. De dagböcker som ligger till grund för denna bok finns i tryggt förvar på en advokatbyrå i Göteborg.
Författarens eventuella vinster från denna bok går oavkortat till trädplanteringar, samt gynnande av biologisk mångfald.
Boken går vid flera tillfällen över gränsen. Betänk dock! Det är bara den som gått över gränsen som vet vart gränsen gick!