Bläddra
Sökresultat för M. J. Arlidge... Rensa filter?

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Skönlitteratur Thrillers
Then they hang up. Surely, a prank? A mistake? A wrong number? Anything but the chilling truth… That someone is watching, waiting, ready to take your life in one hour. But why?The job of finding out falls to DI Helen Grace: a woman with a track record in hunting killers. However, this is one case where the…
Köp här

Isbn: 9781409188421

Utgivningsår: 20201210

Utgivare: Orion Publishing Group

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur Skönlitteratur i översättning Skönlitteratur: specialutgåvor
En kvinnokropp hittas vid sidan av en väg tidigt på morgonen. Vid första anblicken tycks det hela vara en tragisk olycka, men snart står det klart för kriminalkommissarie Helen Grace, som är den första att anlända till platsen, att det handlar om ett kallblodigt mord – kvinnan har blivit brutalt skjuten. Frågan…
Köp här

Isbn: 9789178616312

Utgivningsår: 20200323

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BB

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur
Ett ungt förälskat par vaknar upp ur medvetslöshet, desorienterade och fångna i något som verkar vara en kakelklädd container. Det är mörkt och kallt, och det är omöjligt att ta sig ut. Deras fängelse tycks först vara helt tomt men när de famlar i mörkret finner de två saker: en revolver och en mobiltelefon. Det ringer…
Köp här

Isbn: 9789174614046

Utgivningsår: 20150824

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BB

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur Skönlitteratur i översättning Skönlitteratur: specialutgåvor
Fängelse är ingen plats för en polis och minst av allt för Helen Grace. Hennes tidigare kollegor, som hon stått nära och räddat från många farliga situationer, har vänt henne ryggen. Helen var en av landets främsta utredare men nu sitter hon själv bakom galler tillsammans med en av de mördare hon tidigare fått fast.…
Köp här

Isbn: 9789178617166

Utgivningsår: 20200508

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur
Ett ungt förälskat par vaknar upp ur medvetslöshet, desorienterade och fångna i något som verkar vara en kakelklädd container. Det är mörkt och kallt, och det är omöjligt att ta sig ut. Deras fängelse tycks först vara helt tomt men när de famlar i mörkret finner de två saker: en revolver och en mobiltelefon. Det ringer…
Köp här

Isbn: 9789174614329

Utgivningsår: 20150911

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: AC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur Skönlitteratur i översättning Skönlitteratur: specialutgåvor
En kvinnokropp hittas vid sidan av en väg tidigt på morgonen. Vid första anblicken tycks det hela vara en tragisk olycka, men snart står det klart för kriminalkommissarie Helen Grace, som är den första att anlända till platsen, att det handlar om ett kallblodigt mord – kvinnan har blivit brutalt skjuten. Frågan…
Köp här

Isbn: 9789179034467

Utgivningsår: 20210112

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur
En ung kvinna vaknar upp i en kall, mörk källare. Hon vet inte hur hon har hamnat där eller vem som är hennes kidnappare. Inte långt därifrån, på en öde strand, hittas kroppen efter en annan ung kvinna – en kvinna som aldrig anmäldes som saknad eftersom familjen fortsatte att motta sporadiska sms från henne efter…
Köp här

Isbn: 9789174616095

Utgivningsår: 20160808

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BB

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur
Mitt i natten lyses stadshimlen upp av skenet från tre stora eldsvådor. Det är mer än bara ett tragiskt sammanträffande. För kriminalkommissarie Helen Grace visar sig en ondska hon aldrig tidigare sett maken till. Bränderna kräver flera människoliv, och det framgår snart att de är noggrant planerade och iscensatta. Men…
Köp här

Isbn: 9789174617856

Utgivningsår: 20170502

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BB

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur Skönlitteratur i översättning Skönlitteratur: specialutgåvor
Mitt i natten lyses stadshimlen upp av skenet från tre stora eldsvådor. Det är mer än bara ett tragiskt sammanträffande. För kriminalkommissarie Helen Grace visar sig en ondska hon aldrig tidigare sett maken till. Bränderna kräver flera människoliv, och det framgår snart att de är noggrant planerade och iscensatta. Men…
Köp här

Isbn: 9789177791454

Utgivningsår: 20180403

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Skönlitteratur
The death of a young man, found cocooned in plastic, looks like it was a tragic accident — a sex game gone wrong. But when another lifeless victim is found days later, wrapped tight, DI Helen Grace knows that she’s on the hunt for a serial killer.
Köp här

Isbn: 9780718180836

Utgivningsår: 20160310

Utgivare: Penguin Books Ltd.

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Skönlitteratur
När en man hittas strypt på en av Southamptons mest ökända sexklubbar får kriminalkommissarie Helen Grace en obehaglig överraskning. Offret för det brutala mordet visar sig vara en man hon känner han är en del av hennes mörka, hemliga dubbelliv. Helen gör allt för att hitta den sadistiska mördaren och skipa rättvisa åt…
Köp här

Isbn: 9789177793250

Utgivningsår: 20180426

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BB

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur
Liar Liar is the fourth gripping novel in the DI Helen Grace series by Sunday Times bestselling author M J Arlidge, author of Eeny Meeny – a Summer 2014 Richard and Judy book club pick – Pop Goes the Weasel, and The Doll’s House. Perfect for fans of Jo Nesbo and Mo Hayder, Liar Liar showcases all the…
Köp här

Isbn: 9781405920612

Utgivningsår: 20150910

Utgivare: Penguin Books Ltd.

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Skönlitteratur
The last thing Tom Campbell remembers is camping in the New Forest with his girlfriend, Melissa. Now he is helpless, alone and consumed by fear, hunted through the woods by a sinister, masked figure… When Tom’s body is found, displayed with grisly relish, Helen Grace takes the case. But before she can catch…
Köp här

Isbn: 9781405925693

Utgivningsår: 20190516

Utgivare: Penguin Books Ltd.

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Skönlitteratur
Detective Inspector Helen Grace is no stranger to tragedy. But when a body is found in a Southampton nightclub, the death cuts too close to the bone. Hiding her personal connection to the victim – and a double-life which must remain secret at all costs – Helen becomes a woman possessed, working her team…
Köp här

Isbn: 9781405920629

Utgivningsår: 20160616

Utgivare: Penguin Books Ltd.

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur Skönlitteratur i översättning Skönlitteratur: specialutgåvor
Fängelse är ingen plats för en polis och minst av allt för Helen Grace. Hennes tidigare kollegor, som hon stått nära och räddat från många farliga situationer, har vänt henne ryggen. Helen var en av landets främsta utredare men nu sitter hon själv bakom galler tillsammans med en av de mördare hon tidigare fått fast.…
Köp här

Isbn: 9789177797425

Utgivningsår: 20190326

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BB

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Skönlitteratur
Detective Inspector Helen Grace has spent her whole life running. From the past. From herself. From everyone who’s ever tried to get close to her. She’s spent her whole life hiding. Behind the badge. Behind her reputation as one of the country’s best detectives. Until – framed for murder –…
Köp här

Isbn: 9781405925631

Utgivningsår: 20161201

Utgivare: Penguin Books Ltd.

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur Skönlitteratur i översättning Skönlitteratur: specialutgåvor
Fängelse är ingen plats för en polis och minst av allt för Helen Grace. Hennes tidigare kollegor, som hon stått nära och räddat från många farliga situationer, har vänt henne ryggen. Helen var en av landets främsta utredare men nu sitter hon själv bakom galler tillsammans med en av de mördare hon tidigare fått…
Köp här

Isbn: 9789177797951

Utgivningsår: 20190401

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: EA

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Skönlitteratur
Just after 7 AM DI Helen Grace stumbles on a dead woman lying in a country road. She has been brutally shot for no apparent reason. At gunpoint a shopkeeper is forced to close up by two assailants. Before the police can get inside a single gunshot rings out. Over one long day the town of Southampton is terrorized by…
Köp här

Isbn: 9781405925662

Utgivningsår: 20170921

Utgivare: Penguin Books Ltd.

Mediatyp: BC

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur Skönlitteratur i översättning Skönlitteratur: specialutgåvor
Fängelse är ingen plats för en polis och minst av allt för Helen Grace. Hennes tidigare kollegor, som hon stått nära och räddat från många farliga situationer, har vänt henne ryggen. Helen var en av landets främsta utredare men nu sitter hon själv bakom galler tillsammans med en av de mördare hon tidigare fått…
Köp här

Isbn: 9789178610143

Utgivningsår: 20190401

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: AN

av: M. J. Arlidge

Kategorier: Deckare Polisromaner Skönlitteratur
Helen Grace har inte bara en krävande mordutredning på sitt bord. Hon försöker också återhämta sig efter systerns En död man som levt ett till synes skötsamt liv hittas i ett övergivet hus. Någon har skurit ut hans hjärta och lämnat det utanför familjens ytterdörr. Det är det första offret. Och kriminalkommissarie…
Köp här

Isbn: 9789174614824

Utgivningsår: 20160210

Utgivare: Lind & Co

Mediatyp: BB