Bläddra
Sökresultat för Miles... Rensa filter?

av: Betty Miles

Kategorier: Spåkinlärning: läsförståelse Språk och lingvistik Språkinlärning: särskilda färdigheter Språkundervisning och språkinlärning
Att lära sig läsa är en konst som ger glädje resten av livet. Därför är det viktigt att man får en bra start, att man lär sig att det är roligt att läsa, och att det faktiskt inte är så svårt som man först kan tro! HURRA! JAG LÄSER! är en ny och rolig läsebok för nybörjare, från 4 år och uppåt. Boken är indelad i tre…
Köp här

Isbn: 9789173827638

Utgivningsår: 20030307

Utgivare: Hallgren & Fallgren Studieförlag

Mediatyp: BC

av: Miles Davis, Quincy Troupe

Köp här

Isbn: 9789119191816

Utgivningsår: 19911112

Utgivare: Norstedts Pocket

Mediatyp: BC

av: Barry Miles

“Du får det som jag minns det… en massa saker som hände under en viss tid. Ja, så här minns jag dom… “ Här är Paul McCartney, Beatlen, med hans egna ord. Barry Miles har intervjuat honom under hundratals timmar i fem års tid och haft tillgång till privata arkiv. Resultatet föreligger här: en…
Köp här

Isbn: 9789127073258

Utgivningsår: 19981008

Utgivare: Natur & Kultur

Mediatyp: BB

av: Jeremy Black, Phillip Bobbitt, Michael Broers, Roger Crowley, Gregory Feifer, Noah Feldman, Jonathan Fenby, David Frum, Gabriel Gorodetsky, Peter Heather, Josef Joffe, Anna-Lena Laurén, John H. Maurer, Sean McMeekin, Walter Russell Mead, Richard Miles, Fraser Nelson, Richard Overy, Lincoln Paine, Andrew Preston, Morris Rossabi, Charly Salonius-Pasternak, Norman Stone, Barry Strauss, Mikael Wigell

Kategorier: Antologier Biografier och litteraturvetenskap Biografier, sanna berättelser, essäer etc. Geopolitik Internationella relationer Politik och statsskick Samhälle och samhällsvetenskap
Det var inte länge sedan idén om att vi nått historiens slut vann kraft och spridning: tanken att människans sociokulturella evolution nått fram till en punkt där den knappast kunde nå längre. Ett kvartssekel senare verkar denna optimism ha försvunnit. I stället bevittnar vi nu geopolitikens återkomst. Ett tjugotal…
Köp här

Isbn: 9789189069718

Utgivningsår: 20210915

Utgivare: Bokförlaget Stolpe

Mediatyp: BB

av: Lisa Miles, Jennifer Sanderson

Kategorier: Barn och ungdom: hobby, hantverk och praktiska intressen Barnböcker, ungdomsböcker och läromedel Bokbinderi och pappslöjd Faktaböcker barn och ungdom Hantverk och handarbete Livsstil, hobby och fritid Origami och pappslöjd
Den här origamiboken med sina enkla steg för steg-instruktioner är full av roliga modeller. Här finns mer än 400 ark med origamipapper i hög kvalitet som gör vikandet ännu roligare. Lär dig grunderna i origamivikning och skapa sedan massor av underbara origamifigurer.
Köp här

Isbn: 9781784049072

Utgivningsår: 20150716

Utgivare: Barthelson Förlag

Mediatyp: BC

av: Faramerz Dabhiowala, Melanie Grundmann, Richard Whatmore, Mattias Hessérus, Adoreé Villany, Andrew Huddleston, Saul David, Andrew Preston, Daniela Cammack, Pernille Røge, Adam Tooze, J.R. McNeill, Jonathan Rees, Robert Beuregard, William O’Reilly, Michael Nelson, Peter Heather, Robert Coates-Stephans, Neil McLynn, Richard Miles

Kategorier: Historia Historia och arkeologi Historia: särskilda händelser och ämnen Socialhistoria och kulturhistoria
The fear of living in the end times has a long history. In Decadence and Decay, a group of distinguished international scholars describe how societies over time have handled and interpreted the concept of decline. In times of unrest and transition, declinism the notion that a culture or civilisation is headed towards…
Köp här

Isbn: 9789198523652

Utgivningsår: 20191004

Utgivare: Bokförlaget Stolpe

Mediatyp: BB

Köp här

Isbn: 9789174012620

Utgivningsår: 20110321

Utgivare: Tukan Förlag

Mediatyp: BC

av: Miles Davis, Quincy Troupe

Kategorier: Biografier och litteraturvetenskap Biografier, sanna berättelser, essäer etc.
”Det här är inte vilken bok som helst! Den är som allt annat han gjorde – kontroversiell! Undertiteln skulle kunna vara ’Miles berättar allt’ för den här volymen är fullpackad med saftigt skvaller om de flesta av jazzens stora.” Så skrev San Francisco Chronicle när boken första gången kom…
Köp här

Isbn: 9789113016290

Utgivningsår: 20060807

Utgivare: Norstedts

Mediatyp: BB

av: Liz Miles

Kategorier: Barn och ungdom: naturkunskap Barn och ungdom: urtiden och dinosaurier Barnböcker, ungdomsböcker och läromedel Faktaböcker barn och ungdom
Upptäck vad det var som gjorde en del dinosaurier så farliga! Lär dig allt om giganter som Argentinosaurus, om våldsamma rovdinosaurier som den fruktansvärda T. rex och om de grymma bestarna som fanns både i luften och i de förhistoriska haven. Grymma Dinosauriefakta är fullpackad med spännande uppgifter och otroliga…
Köp här

Isbn: 9781839407499

Utgivningsår: 20200605

Utgivare: Barthelson Förlag

Mediatyp: BC

av: Janne Haaland Matlary, Daniel T. Potts, Julius J. Lipner, Robin Osborne, John Scheid, Martin Goodman, Diarmaid Macculloch, Elaine Pagels, Reza Aslan, Wouter J. Hanegraaff, Gary Lachman, Malise Ruthven, Marco Pasi, William O´Reilly, Ariel Glucklich, Wolfgang Palaver, Mona Siddiqui, Candida R. Moss, Esther Benbassa, Richard Miles, A.N. Wilson, Jessica Frazier, Simon May, Armin W. Geertz, Harvey Whitehouse, Pär Stenbäck, Benedetta Berti, Göran Rosenberg, Jayne Svenungsson, Adrian Wooldridge, Chakravarthi Ram-Prasad

Kategorier: Biografier och litteraturvetenskap Biografier, sanna berättelser, essäer etc. Essäer Filosofi och religion Religion och tro
Tron på en styrande, övergripande, himmelsk princip har följt människan genom historien. Mer än 80 procent av världens befolkning har idag en religiös tillhörighet och även i sekulära stater fortsätter religionen att spela en viktig roll. Det går inte att förstå politik och internationella relationer idag utan att…
Köp här

Isbn: 9789189069374

Utgivningsår: 20200928

Utgivare: Bokförlaget Stolpe

Mediatyp: BB

av: Steve Parker

“100 saker alla bör veta om: Kroppen tar med barnen på en spännande resa genom deras egen kropp med alla dess funktioner. De unga sinnena kommer att fascineras över alla otroliga fakta om vitala organ, böjliga ben och musklernas styrka. Barnen ges även möjlighet till egna aktiviteter som att mäta pulsen och testa…
Köp här

Isbn: 9789171661586

Utgivningsår: 20090529

Utgivare: Globe förlaget

Mediatyp: BB

Köp här

Isbn: 9780470868928

Utgivningsår: 20040831

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

Köp här

Isbn: 9781861564894

Utgivningsår: 20050731

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

av: Jenny Colgan

Kategorier: Romantik Skönlitteratur
The unmissable new heartwarming, funny, emotional read from Sunday Times bestselling author Jenny Colgan
Köp här

Isbn: 9780751572025

Utgivningsår: 20210401

Utgivare: Little Brown

Mediatyp: BC

Köp här

Isbn: 9780470027479

Utgivningsår: 20060731

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

Köp här

Isbn: 9781405108461

Utgivningsår: 20041130

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

Köp här

Isbn: 9789171662729

Utgivningsår: 20130204

Utgivare: Globe förlaget

Mediatyp: BB

av: John T. Kane, Mark Bennett, Jeff Fried, Miles Kehoe

Köp här

Isbn: 9780470584668

Utgivningsår: 20101031

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

Köp här

Isbn: 9781784042318

Utgivningsår: 20140612

Utgivare: Barthelson Förlag

Mediatyp: BC

av: Keith Miles

Köp här

Isbn: 9789188876881

Utgivningsår: 19980904

Utgivare: Tiden

Mediatyp: BB

Köp här

Isbn: 9780632058044

Utgivningsår: 20031231

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

av: Dean Davis

Kategorier: Livsstil, hobby och fritid Resor och platser
Relive the experience of a meander down the Ocean City, New Jersey, boardwalk. Beautiful imagery from the past and present will take you on a tour of the arcades, thrill rides, souvenir shops, and candy and popcorn stops that have become hallmarks of this summer resort. A smattering of history and lore are reminders of…
Köp här

Isbn: 9780764354977

Utgivningsår: 20180312

Utgivare: Schiffer Publishing

Mediatyp: BB

av: Editor:Tim Miles, Editor:John Westcombe, Co-E Ditchfield

Köp här

Isbn: 9780470065570

Utgivningsår: 20080229

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BB

av: Editor:Marilynn B. Brewer, Editor:Miles Hewstone

Köp här

Isbn: 9781405110679

Utgivningsår: 20040229

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

av: Keith Miles

Köp här

Isbn: 9789188876829

Utgivningsår: 19980904

Utgivare: Tiden

Mediatyp: BB

av: Editor:Chris Ward, Co-Editor:Miles Witham

Köp här

Isbn: 9780470695173

Utgivningsår: 20090630

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BB

av: Lisa Miles, Rebecca Clunes

Kategorier: Barnböcker, ungdomsböcker och läromedel Bilderböcker Bilderböcker, pysselböcker och pedagogiska böcker 0–5 år
Bygg ett äventyr på räls! Följ med på en spännande tågresa och träffa lokföraren Joel på Röda Raketen. Joel tror att all har glömt hans födelsedag, men det väntar en överraskning i parken. I den här boken finns allt du behöver för att bygga ett tåg. Tryck ut delarna och montera ihop lok, vagn och räls.
Köp här

Isbn: 9781784045685

Utgivningsår: 20150624

Utgivare: Barthelson Förlag

Mediatyp: BH

Köp här

Isbn: 9780735626584

Utgivningsår: 20090630

Utgivare: Microsoft Press

Mediatyp: BB

av: Terry Miles

Kategorier: Skönlitteratur Thrillers
Rabbits is a dangerous underground game, and rumours tell of incredible rewards for its elusive winners. Based on the hit podcast from the Public Radio Alliance, Rabbits by Terry Miles is perfect for fans of Stranger Things, Black Mirror and Ready Player One. What happens in the game, stays in the game . . . Rabbits…
Köp här

Isbn: 9781529016956

Utgivningsår: 20220317

Utgivare: Pan Books Ltd

Mediatyp: BC

Köp här

Isbn: 9780471430452

Utgivningsår: 20030731

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

av: Editor:Marilynn B. Brewer, Editor:Miles Hewstone

Köp här

Isbn: 9781405110686

Utgivningsår: 20040229

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

av: Keith Miles

Köp här

Isbn: 9789188876843

Utgivningsår: 19980904

Utgivare: Tiden

Mediatyp: BB

Köp här

Isbn: 9780596006549

Utgivningsår: 20050131

Utgivare: O'Reilly Media

Mediatyp: BC

av: Trevor Cook, Lisa Miles

Kategorier: Barnböcker, ungdomsböcker och läromedel Bilderböcker, pysselböcker och pedagogiska böcker 0–5 år Pysselböcker, målarböcker och leksaksböcker
Lär dig rita allt och alla med den här roliga steg för steg-guiden. Börja med att plocka fram ett foto av något som du vill rita och låt sedan bilden växa fram på papperet samtidigt som du följer de superenkla instruktionerna. Boken är fullproppad med motiv på djur, vilda och tama, djur som lever i havet, dinosaurier,…
Köp här

Isbn: 9781784047313

Utgivningsår: 20150610

Utgivare: Barthelson Förlag

Mediatyp: BC

Köp här

Isbn: 9780735625228

Utgivningsår: 20080229

Utgivare: Microsoft Press

Mediatyp: BB

av: Dean Davis

Kategorier: Historia och arkeologi
Relive the experience of a meander down the Ocean City, New Jersey, boardwalk. Beautiful imagery from the past and present will take you past the arcades, thrill rides, souvenir shops, and the candy and popcorn stops that have become hallmarks of this summer resort. A smattering of history and lore are reminders of the…
Köp här

Isbn: 9780764324550

Utgivningsår: 20060619

Utgivare: Schiffer Publishing

Mediatyp: BB

Köp här

Isbn: 9780471465119

Utgivningsår: 20040531

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BB

Köp här

Isbn: 9781405119122

Utgivningsår: 20050228

Utgivare: John Wiley & Sons

Mediatyp: BC

av: Keith Miles

Köp här

Isbn: 9789188876867

Utgivningsår: 19980904

Utgivare: Tiden

Mediatyp: BB