 
		Vilthantering med Thomas Ekberg : älg
Vilthantering med Thomas Ekberg : älg
	Kategorier: 		Fiske, jakt och skytte		Livsstil, hobby och fritid		Mat och dryck		Matlagning: kött och vilt		Matlagning: särskilda råvaror		Sport, idrott och friluftsliv
Genom åren har han lärt av andra men också format egna metoder. Mycket handlar om detaljer, men det är detaljer som påverkar slutresultatet, det rätt hanterande, det passade, sotade, flådda, hängmörade och styckade viltet.
I den här bokserien visar Thomas Ekberg hur han gör för att det vilt vi fäller i skogar, på fält och över vatten ska bli ett så välsmakande kött som möjligt. Till sin hjälp har han Peter Ekeström, jägaren, skribenten och fotografen, som i text och bild förmedlar kunskapen.
Häng med på bokresan om Älg Rådjur och hjortvilt Vildsvin Fågel och småvilt. Lär dig Vilthantering med Thomas Ekberg.
 
				 
							
						 
							
						 
							
						 
							
						